Congratulations to Cristo Rey Boys and Girls on winning the 2024 Track Championships
Girls 100 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kam'Ryn Pradier 10 Patriot Prep Academy 12.70 2 2 Paris Thompson 11 Cristo Rey 13.17 2 3 Jada Sanders 10 Kipp Academy - Columbus 13.53 2 4 Ta'Laysha Hines-Pollard 10 Kipp Academy - Columbus 13.82 2 5 Joselyn Mancia Rodriguez 11 Cristo Rey 14.07 2 6 Aliyah Mitchell Academy for Urban Schools 14.09 1 7 Zariah Mitchell 9 Patriot Prep Academy 14.11 2 8 Amarachi Ekeanyanwu 9 Col. Horizon 14.53 2 9 Amira Kurdi -- Oakstone Academy 15.50 1 10 Abena Bonna 10 Col. Horizon 15.74 2 11 Julia Colaizzi 9 Oakstone Academy 16.09 1 12 Natilie Williams Academy for Urban Schools 17.86 1
Boys 100 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Caleb Kolie 10 Col. Horizon 11.24 2 2 Ja'Den Maddox 11 Kipp Academy - Columbus 11.46 2 3 Isiah Khair 12 Kipp Academy - Columbus 11.58 2 4 Nigel Yorke 9 Cristo Rey 11.87 2 5 Kaleb Thomas 11 Cristo Rey 11.88 2 6 Campbell Johnson 12 Oakstone Academy 12.23 2 7 Gervaun Jones-Siler 12 Patriot Prep Academy 12.31 1 8 Yoyo Bindell 10 Columbus Torah Academy 12.45 1 9 Caden Johnson 9 Oakstone Academy 12.76 2 10 Godwin Mensah 11 Col. Horizon 12.81 1 11 Robert Hudson Academy for Urban Schools 13.76 1 12 Jon McCauley Academy for Urban Schools 14.42 1
Girls 200 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Paris Thompson 11 Cristo Rey 27.38 2 2 Jasmine Jones 9 Patriot Prep Academy 28.14 1 3 Lillian Sales-Pate 10 Kipp Academy - Columbus 29.10 1 4 Christine Sayron 11 Patriot Prep Academy 29.39 2 5 Joselyn Mancia Rodriguez 11 Cristo Rey 29.68 2 6 Envy Ayers 9 Kipp Academy - Columbus 29.95 2 7 Amarachi Ekeanyanwu 9 Col. Horizon 29.96 2 8 Ellie Rehl 12 Oakstone Academy 32.40 2 9 Abena Bonna 10 Col. Horizon 33.70 2 10 Sophia Smith Academy for Urban Schools 35.45 1 11 Redick Lewis 9 Oakstone Academy 36.31 1 12 Johnna Wade Academy for Urban Schools 44.58 1
Boys 200 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Caleb Kolie 10 Col. Horizon 22.83 2 2 Jacob Brown 11 Kipp Academy - Columbus 23.22 2 3 Nigel Yorke 9 Cristo Rey 23.59 2 4 Jethro Mansa 10 Kipp Academy - Columbus 24.56 1 5 Antonio Rogers 11 Patriot Prep Academy 24.94 2 6 Jonathan Borloh 11 Patriot Prep Academy 25.02 2 7 Ramzy BenBrahim 11 Oakstone Academy 25.02 2 8 Jordan Croom 11 Cristo Rey 25.22 2 9 Yoyo Bindell 10 Columbus Torah Academy 25.87 1 10 Elijah Riddle 9 Oakstone Academy 25.90 1 11 Ahmed Matan 10 Col. Horizon 27.20 1 12 Jon McCauley Academy for Urban Schools 36.05 1
Girls 400 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kadiatou Barry 11 Cristo Rey 1:04.37 1 2 Lillian Sales-Pate 10 Kipp Academy - Columbus 1:06.12 1 3 Aniju Ewell 11 Cristo Rey 1:15.95 1 4 Na'Ziyah Price 10 Kipp Academy - Columbus 1:16.04 1 5 Abena Bonna 10 Col. Horizon 1:19.08 1 6 Redick Lewis 9 Oakstone Academy 1:22.90 1
Boys 400 meter Dash Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Isaiah Martin 11 Kipp Academy - Columbus 52.12 2 2 Elijah King 12 Kipp Academy - Columbus 54.77 2 3 Laquan Richardson 9 Patriot Prep Academy 54.86 2 4 Foday Favour Lamboi 10 Col. Horizon 57.70 2 5 Jaelen Howell 12 Cristo Rey 58.28 2 6 Gervaun Jones-Siler 12 Patriot Prep Academy 1:00.71 1 7 Micah Ronyak 9 Oakstone Academy 1:01.19 2 8 Sam Soiro 11 Cristo Rey 1:04.47 2 9 Ayuub Ahmed 12 Col. Horizon 1:05.32 1 10 Simon Cooper 9 Oakstone Academy 1:15.31 1
Girls 800 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Aicha Clark 12 Cristo Rey 3:06.82 1 2 Theresa Munu 11 Kipp Academy - Columbus 3:23.28 1 3 Aaren Okyere 10 Cristo Rey 3:32.86 1
Boys 800 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 John'Cyion Jackson 11 Kipp Academy - Columbus 2:15.49 1 2 Jayveunce Estramera 9 Kipp Academy - Columbus 2:15.66 1 3 Kalyn Rome 9 Cristo Rey 2:18.85 1 4 Khalil Rahman 12 Patriot Prep Academy 2:19.13 1 5 Foday Favour Lamboi 10 Col. Horizon 2:30.10 1 6 Angel Garcia 10 Cristo Rey 2:30.30 1 7 Samuel Jefferson 12 Patriot Prep Academy 2:37.18 1 8 Ateatsa Kerry Harrison 12 Col. Horizon 2:37.58 1 9 Jackson Grills 12 Oakstone Academy 2:39.44 1 10 Lukas Endsley 9 Oakstone Academy 2:39.75 1
Girls 1600 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Dakotah Zureich-Hazlett 10 Cristo Rey 6:41.06 1 2 Fatmata Ly 12 Cristo Rey 6:42.26 1
Boys 1600 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kalyn Rome 9 Cristo Rey 5:20.35 1 2 Abel Gaym 12 Cristo Rey 5:22.88 1 3 Ben Beale 12 Oakstone Academy 5:38.90 1 4 Michael Ko 10 Col. Horizon 5:47.18 1 5 Oluwademilade Owen Adebari 11 Col. Horizon 6:29.73 1 6 Yaw Larbi 10 Kipp Academy - Columbus 6:33.93 1 7 Yonas Eneyew 9 Oakstone Academy 6:59.31 1
Girls 3200 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Dakotah Zureich-Hazlett 10 Cristo Rey 14:32.23 1 2 Fatmata Ly 12 Cristo Rey 16:06.36 1
Boys 3200 meter Run Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Jaishawn Bitting 12 Cristo Rey 12:15.79 1 2 Abel Gaym 12 Cristo Rey 12:15.84 1 3 Ben Beale 12 Oakstone Academy 12:34.08 1 4 Zein Kif 9 Kipp Academy - Columbus 13:50.30 1 5 Preston Lipscomb 9 Oakstone Academy 14:18.56 1
Girls 100 meter Hurdles Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Gisele Banks 9 Kipp Academy - Columbus 18.59 1 2 Aissata Diallo 11 Cristo Rey 20.32 1 3 Lawuo Peah 9 Patriot Prep Academy 21.18 1 4 Rashawna Rose 10 Cristo Rey 21.67 1 5 Ellie Rehl 12 Oakstone Academy 21.95 1
Boys 110 meter Hurdles Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Hassan Seidu 9 Col. Horizon 17.57 1 2 Zakaria Zak Omar 12 Col. Horizon 17.61 1 3 Wyatt Berlin 9 Oakstone Academy 18.70 1 4 Ian Calzada-Cuesta 12 Cristo Rey 19.71 1 5 Jordan Croom 11 Cristo Rey 21.04 1
Girls 300 meter Hurdles Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Shahina Weir 11 Cristo Rey 52.41 1 2 Gisele Banks 9 Kipp Academy - Columbus 55.94 1 3 Aissata Diallo 11 Cristo Rey 56.17 1 4 Ellie Rehl 12 Oakstone Academy 58.67 1 5 Lawuo Peah 9 Patriot Prep Academy 58.78 1
Boys 300 meter Hurdles Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Hassan Seidu 9 Col. Horizon 46.05 1 2 Tony Crawford 11 Cristo Rey 46.25 1 3 Mason Seward 11 Patriot Prep Academy 46.46 1 4 Wyatt Berlin 9 Oakstone Academy 48.92 1 5 Zakaria Zak Omar 12 Col. Horizon 49.02 1 6 Ian Calzada-Cuesta 12 Cristo Rey 52.80 1
Girls 4x100 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Patriot Prep Academy 52.71 1 2 Kipp Academy - Columbus 53.84 1 3 Cristo Rey 53.84 1 4 Academy for Urban Schools 1:07.32 1
Boys 4x100 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Cristo Rey 46.92 1 2 Col. Horizon 47.84 1 3 Patriot Prep Academy 48.64 1 4 Oakstone Academy 50.41 1
Girls 4x200 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Patriot Prep Academy 1:51.70 1 2 Kipp Academy - Columbus 1:58.56 1 3 Cristo Rey 2:01.62 1 4 Oakstone Academy 2:16.21 1
Boys 4x200 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Patriot Prep Academy 1:37.85 1 2 Kipp Academy - Columbus 1:38.34 1 3 Col. Horizon 1:38.46 1 4 Cristo Rey 1:39.52 1 5 Oakstone Academy 1:41.58 1
Girls 4x400 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Cristo Rey 4:57.82 1
Boys 4x400 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kipp Academy - Columbus 3:43.43 1 2 Patriot Prep Academy 3:55.03 1 3 Cristo Rey 3:55.19 1 4 Oakstone Academy 3:59.46 1 5 Col. Horizon 4:04.75 1
Girls 4x800 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Cristo Rey 12:29.85 1
Boys 4x800 Meter Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kipp Academy - Columbus 9:19.74 1 2 Cristo Rey 9:34.54 1 3 Patriot Prep Academy 9:37.21 1 4 Col. Horizon 10:50.65 1 5 Oakstone Academy 11:40.86 1
Girls 4x102.5 Shuttle Hurdle Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================
Boys 4x110 Shuttle Hurdle Relay Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================
Girls High Jump Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Jasmine Jones 9 Patriot Prep Academy 4-8 1 2 Amina Muhammad 10 Cristo Rey 4-6 1 3 Rashawna Rose 10 Cristo Rey 4-2 1
Boys High Jump Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Ateatsa Kerry Harrison 12 Col. Horizon 1 1 Elijah King 12 Kipp Academy - Columbus 5-2 1 2 Tony Crawford 11 Cristo Rey 5-0 1 3 Derek Howe 12 Cristo Rey 5-0 1
Girls Pole Vault Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================
Boys Pole Vault Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================
Girls Long Jump Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Kam'Ryn Pradier 10 Patriot Prep Academy 16-10 1 2 Paris Thompson 11 Cristo Rey 15-4 1 3 Zariah Mitchell 9 Patriot Prep Academy 14-2 1 4 Lillian Sales-Pate 10 Kipp Academy - Columbus 12-9 1
Boys Long Jump Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Deonta Smith 11 Kipp Academy - Columbus 18-6.50 1 2 Isiah Khair 12 Kipp Academy - Columbus 18-4 1 3 Sam Soiro 11 Cristo Rey 18-2 1 4 Kaleb Thomas 11 Cristo Rey 18-1 1 5 Jonathan Borloh 11 Patriot Prep Academy 17-11 1 6 Caden Johnson 9 Oakstone Academy 17-2 1 7 Laquan Richardson 9 Patriot Prep Academy 16-10.75 1 8 Hunter Parris -- Oakstone Academy 16-3 1 9 Victor Taylor 11 Col. Horizon 15-7 1 10 Yoyo Bindell 10 Columbus Torah Academy 15-4 1 11 Jamal Amadu Jalloh 11 Col. Horizon 14-11 1
Girls Discus Throw Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Temidayo Glory Owoyemi 11 Col. Horizon 122-0 1 2 Isis Crockett 12 Cristo Rey 77-8 1 3 Aksa Kolie 10 Col. Horizon 63-10 1 4 N.d. Dhaurali 11 Cristo Rey 63-7 1 5 Moriah Hodge 11 Patriot Prep Academy 47-7 1
Boys Discus Throw Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Omar Kaloko 12 Cristo Rey 101-9 1 2 Chigozie Kevin Chukwudebelu 10 Col. Horizon 99-10 1 3 Ian Calzada-Cuesta 12 Cristo Rey 92-0 1 4 Brantley Crawford 9 Oakstone Academy 67-2 1 5 Alexander Hatcher 11 Patriot Prep Academy 59-9 1 6 Reed Peterson 9 Oakstone Academy 54-11 1 7 Damari Upshaw 9 Col. Horizon 53-11 1 8 Samuel Shepherd 9 Patriot Prep Academy 51-11 1
Girls Shot Put Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Temidayo Glory Owoyemi 11 Col. Horizon 37-5 1 2 Isis Crockett 12 Cristo Rey 23-11 1 3 Aksa Kolie 10 Col. Horizon 23-4 1 4 Saydie Carter 12 Cristo Rey 22-10 1 5 Arianna Hickman 10 Kipp Academy - Columbus 16-9 1 6 Moriah Hodge 11 Patriot Prep Academy 16-5 1
Boys Shot Put Finals========================================================================================================= NAME YR TEAM MARK H# WIND=======================================================================================================1 Chigozie Kevin Chukwudebelu 10 Col. Horizon 34-7 1 2 Ian Calzada-Cuesta 12 Cristo Rey 30-11 1 3 Teshaun Bosley 10 Kipp Academy - Columbus 29-7 1 4 Omar Kaloko 12 Cristo Rey 28-11 1 5 Baden Wagoner 11 Oakstone Academy 28-8 1 6 Gaige Acevedo 10 Kipp Academy - Columbus 27-11 1 7 Alexander Hatcher 11 Patriot Prep Academy 27-9 1 8 Samuel Shepherd 9 Patriot Prep Academy 26-9 1 9 David Mullins 9 Oakstone Academy 23-11 1 10 Damari Upshaw 9 Col. Horizon 21-3 1
Girls Team Scores TEAM SCORE==================================================1 Cristo Rey 1962 Patriot Prep Academy 793 Kipp Academy - Columbus 774 Col. Horizon 345 Oakstone Academy 116 Academy for Urban Schools 5Boys Team Scores TEAM SCORE==================================================1 Cristo Rey 1522 Kipp Academy - Columbus 1303 Col. Horizon 1004 Patriot Prep Academy 545 Oakstone Academy 45